8mb5ou78lx1tlvrfygmnzdmmoo49lt

A rövid távú memória fejlesztése

Memória fejlesztés

Ahogy azt az előző, a gyermekek tanulását segítő anyagomban jeleztem, megosztok veletek olyan technikákat, amelyek révén hatékonyabbá tehető a tanulás. A rövid távú memória bővítése nem egyszerű feladat, mivel kapacitása erősen korlátozott. Számos módszertan létezik azonban, amelyek segíthetnek a rövid távú memória fejlesztésben, az információmegőrzés képességének javításában. Ezekkel a módszerekkel én már csak az egyetemi éveim alatt találkoztam, és bizony nagy hasznomra lettek volna, ha már korábban alkalmazhattam volna őket.

Az alábbiakban bemutatok néhány megoldást, amely segítségetekre lehet:

 

Vizualizáció

A vizualizáció során mentális képeket vagy vizuális reprezentációkat hozunk létre a megjegyezni kívánt információkról. Agyunk rendkívül ügyes a vizuális információk feldolgozásában, és a vizuális emlékeztetők jelentősen javíthatják a memóriánkat. Amikor új információval találkozol, próbálj meg az elmédben egy élénk mentális képet alkotni róla. Ez magában foglalhatja bizonyos részletek, színek, formák vagy térbeli kapcsolatok elképzelését. Ha például egy listára kell visszaemlékezned, vizualizálj minden egyes elemet különálló képként, vagy rendezd el őket a fejedben vizuálisan megjegyezhető módon. Minél élénkebb és részletesebb a mentális kép, annál könnyebb lesz később felidézni az információt.

 

Rövid távú memória fejlesztése

 

Amennyiben az információk sorrendje is fontos, úgy a loci vagy római szoba/memóriapalota módszernek is nevezett technika lehet a segítségedre a memória fejlesztésében. Ennek a lényege, hogy létrehozol az elmédben egy olyan valós útvonalat, amelyet nagyon jól ismersz. Ez lehet például a saját lakásotok, amelynek rögzíted a bejárási útvonalát (előszoba, nappali, konyha, étkező, hálószoba, fürdő, folyosó stb.), de lehet ez egy létező utca, amelynek minden házát/üzletét ismered. Fontos, hogy ezt az útvonalat álmodból felkeltve is tudd, oda-vissza. Ha ez megvan, akkor az egyes információkból képzett vizualizációkat (érdekes tény, hogy személyeket és állatokat jobban meg tudunk jegyezni) elhelyezed ezen az útvonalon. Így amikor az információkat fel kell felidézned, akkor a mentális útvonal bejárásával a helyes sorrend is biztosítva lesz.

 

Asszociáció

Az asszociáció az új információk összekapcsolását jelenti a meglévő ismeretekkel, vagy a különböző információk közötti kapcsolatok létrehozását. Agyunk természetszerűleg keresi a kapcsolatokat és a mintákat, így ennek a tendenciának a kihasználása segítheti az információk felidézését. Az új információt összekapcsolhatod valami ismerős dologgal azáltal, hogy hasonlóságokat, ellentéteket vagy kapcsolatokat keresel közöttük. Például, ha különböző történelmi korszakokról tanulsz, akkor minden egyes korszakhoz társíthatsz egy adott eseményt, személyt vagy vizuális képet, amely az adott időszakot számodra jól jellemzi. Az erős mentális asszociációk létrehozásával ún. memória horgokat vagy emlékeztetőket (triggereket) hozol létre, amelyek szükség esetén segíthetnek az információ előhívásában.

 

Rövid távú memória fejlesztése

 

Mnemotechnikai eszközök

A memória fejlesztése lehetséges mnemotechnikai segédeszközökkel, amelyek strukturált módot biztosítanak az információk kódolásához és előhívásához. Ezek gyakran magukban foglalják egy megjegyezhető mondat, betűszó, rím vagy vizuális kép létrehozását, amely segít emlékezni egy adott információra. Íme néhány példa:

  • Rövidítések: Egy olyan szó vagy kifejezés létrehozása, amelyben minden egyes betű a megjegyezni kívánt elemek első betűjét jelöli. Például a “HOMES” (magyarul otthonok) rövidítés az észak-amerikai Nagy-tavak (Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior) neveire utal.

 

  • Akrosztichonok: a megnevezés azon költeményekre utal, amelyek sorainak kezdő betűit összeolvasva értelmes szavakat kapunk. (Magyarországon ez a verselői játék különösen a 16. -18. században volt divatban. Míg Tinódi Lantos Sebestyén saját nevét, addig Balassi Bálint a szeretett hölgy nevét rejtette el ily módon.) Ez a módszer az előző fordítottja: a megjegyzendő betűk felhasználásával egy olyan mondatot alkotunk, ahol a szavak kezdőbetűi a megadott betűkkel megegyezik. Ha a mondatot megjegyezzük, akkor a szavak kezdőbetűinek felidézésével a szükséges információ visszafejthető.

 

  • Rímek: Olyan fülbemászó rímek kitalálása, amelyek tartalmazzák a megjegyezni kívánt információkat. Az egyik taxitársaság pld. így reklámozta magát: Egyszerű, mint az 1×1, kettes után hatszor 1”.  Ilyen rímeket te is kitalálhatsz, ami egyrészt segíti az információ könnyű megjegyzését, másrészt üdítő kikapcsolódást is nyújt a tanulás közben.

 

Rövid távú memória fejlesztése

 

Több érzékszerv együttes használata

Ha tanulás közben több érzékszervedet is igénybe veszed, az javíthatja az emlékezést. Például az információk hangos felolvasása, vagy a jól strukturált, többféle színnel írt jegyzetek tanulás közben mind a vizuális, mind az auditív érzékszerveket igénybe veheti, ezáltal segítve az információk felidézését.

Nagyon fontos megemlíteni, hogy ezek a módszertanok sok gyakorlást igényelnek. Ha sikerült elsajátítanunk ezeket a technikákat, akkor azonban jelentősen felgyorsíthatjuk a tanulás folyamatát, illetve az információk előhívásának, felidézésének hatékonyságát. A memória fejlesztése hosszú folyamat, légy türelmes, meglesz az eredménye!

 

A megfelelő módszertanok mellett érdemes odafigyelni még az alábbi tényezőkre, amelyek mind jelentős hatással lehetnek a tanulásra, illetve a memória teljesítményére:

  • Tartsd fenn a fókuszt és minimalizáld a zavaró tényezőket: ha teljes figyelmet fordítunk az adott feladatra, az javíthatja a kódolást és a rövid távú memóriában való megőrzést. Csökkentsd le az olyan zavaró tényezőket, mint a zaj, a megszakítások vagy a multitasking (feladatok párhuzamos végzése),
  • Mérsékeld a stresszt: a nagyfokú stressz és szorongás ronthatja a memóriát. A relaxációs technikák, például a mély légzőgyakorlatok vagy a meditáció alkalmazása javíthatja a fókuszt és a memória működését,
  • Aludj eleget: az alvás létfontosságú szerepet játszik a memória megszilárdításában. Törekedj a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra a kognitív képességek, köztük a rövid távú memória optimalizálása érdekében. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy az alvásidő rovására próbálják meghosszabbítani a tanulási időszakot. Ez nagy hiba, amely később megbosszulja magát.

 

Rövid távú memória fejlesztése

 

Ne feledd, hogy ezek a technikák elsősorban az információk kódolását és megőrzését segítik a rövid távú memóriában. A hosszú távú memóriatároláshoz további stratégiák, mint például a szórványos ismétlés és az információ mélyebb szintű feldolgozása elengedhetetlen fontos feltétel.

Eredményes tanulást kívánunk mindenkinek!

 

Ez is érdekelhet

Hogyan segíthetsz gyermekednek a tanulásban?

A beszédfejlődés elősegítése a hétköznapokban

A közösségi média hatásai a gyerekekre

 

 

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Helyesírás fejlesztése | Izgalmas ötletek

Magyartanárként és fejlesztő pedagógusként is szomorúan tapasztalom, mennyire nehezen megy egyeseknek a helyesírás. Vannak diákok, akiknek nem okoz gondot, ők […]

Iskolaérettség | Útmutató szakértőtől

Mikor válik tankötelessé gyermekünk? A jogszabály úgy rögzíti ezt a kérdéskört, hogy abban az évben válik tankötelessé egy gyermek, melyben […]

Diszlexia | Amikor az ABC nem 1x1

Előzmények: 1991-ben, amikor elkezdtem tanítani kevés gyereknél okozott problémát az írás és az olvasás. Mégis előfordult néha, hogy az okos […]

Testtudat fejlesztés | Hogyan és miért?

Miért is fontos, hogy gyermekünknek egészen kis korától kezdődően tanítsuk azt, hogy hol az orrod, szemed, karod stb.? Hogyan taníthatjuk […]

Mutat
Elrejt